Kategorie
Blog

Logicznie rzecz biorąc to zwykły win32.koronawirus.gen

Były już podobne pandemie

W ostatnich latach jednym z najbardziej niebezpiecznych wirusów komputerowych był robak Conficker, który największe spustoszenie siał w roku 2008 i zdołał zainfekować grubo ponad 7 milionów komputerów na całym świecie.

Można go spotkać w systemach użytkowników do dziś.
Rozwiązaniem okazała się aktualizacja dla systemów Windows, która została upubliczniona po pewnym czasie.

Ów czas i izolacja ma kluczowe znaczenie.
Odnosi się to zarówno dla złośliwego oprogramowania, jak i biologicznych wirusów. Jedno wzorowało się na drugim.

Mając za sobą kilkanaście lat doświadczeń ze złośliwym oprogramowaniem, pozwolę sobie na małą wypowiedź odnośnie obecnego stanu rzeczy w „realu”.

Dzisiejsza sytuacja

Jeżeli jeden nosiciel, jest w stanie zainfekować dziennie tylko 3-4 osoby, a te kolejne kilkanaście, to nie trzeba być matematycznym geniuszem, aby policzyć, że w skali tygodnia robią się tysiące. Próbuje się wprowadzić „izolację/kwarantannę”.

Porównanie

Podobnie było z wirusem Conficker, którego „ciało” miałem sposobność przekazywać laboratoriom producentów rozwiązań AV, jako jeden z pierwszych na terytorium Polsce.

Do czasu wydania panaceum przez Microsoft min. MS08-067 rozwiązaniem przeciw infekcji była izolacja, lub manualne zmiany w stop autorun i wielu gałęziach rejestru. Robiłem co mogłem i się udawało.

Wtedy też była panika. Irracjonalne decyzje. Pracując w supporcie technicznym wspominam chwile, gdzie firmowi informatycy naszych klientów wręcz wyrywali kable sieciowe ze switchy, lub komputerów nie wiedząc, że istnieje lepsze rozwiązanie.

Działania przeciw koronawirusowi uważam za podobne do wyrywania owych kabli z komputerów. To żadne lekarstwo tylko pogłębianie problemu.

Na przykład jak można zamykać szlaki górskie, a pozostawiać przy tym otwarte świątynie i inne miejsca zgromadzeń? To jest tak sensowne jak czerpaniem wody dziurawym durszlakiem. Rozwiązaniem jest logika i konsekwencja.

Dziurawa kwarantanna to żadna kwarantanna. Proponuję dużo świeżego powietrza i ograniczonej obecności właśnie w zamkniętych miejscach zbiorowisk ludzkich.

Życzę pełni zdrowia współpracownikom i klientom,
A. C.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *